W niecodziennej sytuacji z ośrodka badawczego Alpha Genesis w Karolinie Południowej uciekło 43 makaki rezus. Zwierzęta te były wykorzystywane w badaniach biomedycznych. Władze lokalne apelują do społeczeństwa o zachowanie czujności i nie próbowanie samodzielnej interwencji w przypadku spotkania małp.
Niezwykła ucieczka spowodowana błędem pracownika
Do incydentu doszło, gdy nowy pracownik ośrodka Alpha Genesis omyłkowo otworzył drzwi wybiegu, umożliwiając ucieczkę małp. Zwierzęta te są hodowane do badań biomedycznych, a ich ucieczka stanowi nie tylko problem logistyczny, ale także potencjalne zagrożenie dla mieszkańców.
Mieszkańcom zalecono zachowanie czujności
Władze lokalne i Departament Policji Yemassee ostrzegają mieszkańców przed próbami samodzielnego łapania uciekinierów. Zalecono także zamykanie drzwi i okien, aby uniknąć przypadkowych spotkań z małpami. Wszelkie informacje o zbiegłych małpach powinny być przekazywane pod numer 911.
Współpraca z policją i kontrowersje wokół badań na zwierzętach
Personel Alpha Genesis współpracuje z policją, aby odnaleźć zbiegłe małpy, używając żywności i pułapek wyposażonych w obrazowanie termiczne. Incydent ten jest jednym z największych w historii ośrodka, który już wcześniej miał do czynienia z ucieczkami małp. W 2016 r. uciekło 19 małp, jednak obecna sytuacja jest znacznie poważniejsza.
Organizacja ochrony praw zwierząt PETA wyraziła obawy dotyczące potencjalnych zagrożeń dla zdrowia, pomimo zapewnień Alpha Genesis, że małpy są „wolne od określonych patogenów”. Naukowiec PETA ds. naczelnych dr Lisa Jones-Engel stwierdziła, że status SPF nie gwarantuje, że te małpy są wolne od niebezpiecznych chorób i wezwała do ponownego rozpatrzenia finansowania przyznawanego takim placówkom przez Narodowe Instytuty Zdrowia.
Przyszłość badań na zwierzętach w kontekście ucieczki makaków rezus
Incydent związany z ucieczką makaków rezus z ośrodka badawczego Alpha Genesis może skłonić do refleksji nad przyszłością badań na zwierzętach. Coraz więcej organizacji i naukowców zwraca uwagę na problemy związane z utrzymaniem i wykorzystywaniem zwierząt w badaniach, zarówno pod względem etycznym, jak i zdrowotnym. Czy incydent ten wpłynie na przyszłe decyzje dotyczące finansowania i prowadzenia badań na zwierzętach? Tego nie wiadomo, ale na pewno zmusi do refleksji zarówno naukowców, jak i społeczeństwo.
Źródło: ibtimes.co.uk